احادیث و سخنان

احادیث و سخنان امام عسکری – علم خداوند متعال

۱ – ابوهاشم جعفری نقل کرده که محمد بن صالح از امام حسن عسکری علیه السلام درباره آیه قرآن کریم و قول خداوند متعال که میفرماید: «یَمْحُوا اللَّهُ ما یَشآءُ وَیُثْبِتُ وَعِنْدَهُ أُمُّ الْکِتابِ»(۹۴) از ایشان سؤال کرد تا برایش بیان کند. امام علیه السلام در جواب فرمودند: «هَلْ یَمْحُو إِلاّ ما کان وَهَلْ یُثْبِتُ إِلاّ ما لَمْ یَکُنْ؟؛ یعنی آیا خدا چیزی را محو میکند که بود و چیزی را که نبود اثبات میکند؟!
ابوهاشم میگوید: من پیش خود گفتم: این تفسیر ایشان خلاف گفته هشام بن حکم است که گفته: علم خدا به اشیاء بعد از وجود آنهاست. (در این لحظه ناگهان امام علیه السلام) به من نگاه کردند و فرمودند: خدای جبّار حاکم برتر است و دانا به اشیاء است قبل از بودن آنها. من گفتم: شهادت میدهم که تو حجّت خدایی.(۹۵)
ناگفته نماند: آیه شریفه قطع نظر از ماقبلش و اشاره به لوح محو و اثبات است که خداوند در اثر تغییر علل و اسباب، بودنیها را محو و نبودنیها را اثبات میکند و آن راجع به مسأله «بداء» است که فقط در زبان ائمه اهل بیت علیهم السلام مطرح است.
در کافی از امام صادق علیه السلام نقل شده: «إِنَّ الدُّعآءَ یَرُدُّ القَضآءَ وَقَد نَزَلَ مِنَ السَّمآءِ وَقَدْ أُبْرِمُ إِبْراماً.(۹۶) اینکه دعا بلای حتمی را از بین میبرد، مصداق «یَمْحُو اللَّهُ ما یَشآءُ» است و نیز آنجا که فرموده: «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری آمَنُوا وَاتَّقُوا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّمآءِ وَالأَرْضِ وَلکِنْ کَذَّبوا فَأَخَذْناهُمْ بِما کانوا یَکْسِبُونَ»(۹۷) نیز از همان مصداق است. این باب بسیار وسیعی است که باید جداگانه مطالعه شود.
برگرفته از کتاب سیری در زندگانی امام حسن عسکری علیه السلام نوشته: محمد حسین زارعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *