احادیث و سخنان

احادیث و سخنان امام عسکری – قداست فرشتگان از نسبتهای ناروا

یوسف بن محمد و علی بن محمد بن سیّار به عنوان دو شاگرد به محضر امام حسن عسکری علیه السلام آمدند و آماده شدند تا از علم و کمال ایشان بهرهمند شوند و مذاکره آنها با امام علیه السلام به این ترتیب شروع شد.
شاگردان پرسیدند: گروهی در نزد ما زندگی میکنند و معتقدند که هاروت و ماروت(۱۰۳) دو فرشتهای هستند که فرشتگان، آن دو فرشته را به هنگام افزایش گناه در بین انسانها برگزیدند و خداوند آنها را با فرشته دیگری به دنیا فرستاد، این دو فرشته ستاره زهره را فریفتند و خواستند که با آن ستاره زنا کنند و همچنین میگویند که این دو فرشته شراب میخورند و آدم میکُشند و خداوند آنها را در سرزمین بابل عذاب میکند. ساحران از آن دو فرشته، فنّ سحر و جادو را فرا گرفتند و خداوند ستاره زهره را مسخ کرد.
امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: به خداوند (متعال) پناه میبرم از چنین نسبتهای ناروا، فرشتگان در پرتو الطاف خداوند (متعال) معصوم و محفوظ از کفر و زشتیها هستند، خداوند در قرآن میفرماید: «لا یَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَیَفْعَلُونَ ما یُؤْمَرُونَ»(۱۰۴)؛ آنها هرگز فرمان خدا را مخالفت نمیکنند و آنچه را فرمان داده شدهاند (به طور کامل) اجرا میکنند.
سپس ایشان چند آیه دیگر مانند آیه ۱۹، ۲۰، ۲۷ و ۲۸ انبیا و ۱۰۹ یوسف را خواندند که همه آنها بیانگر عصمت فرشتگان است، آنگاه فرمودند: خداوند این فرشتگان را جانشینان خود در زمین قرار داد، آنها در دنیا همانند پیامبران و امامان علیهم السلام هستند، آیا هیچ کدام از پیامبران و امامان علیهم السلام آدم میکشند و یا زنا میکنند و یا شراب مینوشند؟ (خیر اینها پاک هستند و هرگز به این گناهان آلوده نمیشوند)
آیا نمیدانید که خداوند دنیا را خالی از پیامبر یا امام از جنس بشر نکرده است، مگر خداوند نمیفرماید: «وَما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِکَ إِلّا رِجالاً نُوحِی إِلَیْهِمْ مِنْ أَهْلِ القُری (۱۰۵)؛ «ما قبل از تو نفرستادیم، جز مردانی از آبادیها را که به آنها وحی میکردیم.
خداوند (متعال) در این آیه خبر میدهد که فرشتگان را به سوی زمین به عنوان اینکه پیشوایان و حاکمان زمین شوند، نفرستاده؛ بلکه آنها را به سوی پیامبران (برای رساندن وحی) فرستاده است.
شاگردان گفتند: بنابراین ابلیس، فرشته نیست. امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: نه، بلکه او از جنّیان است، آیا نشنیدهاید که خداوند میفرماید: «وَإِذْ قالَ لِلْمَلآئِکَهِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلاّ اِبْلِیسَ کانَ مِنَ الْجِنِّ»(۱۰۶)؛ به یاد آرید زمانی را که به فرشتگان گفتیم، بر آدم سجده کنید، آنها همگی سجده کردند، جز ابلیس که از جنّ بود.
جدّم از امیرالمؤمنین علی علیه السلام و ایشان هم از رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم نقل کرد که فرمودند: خداوند آل محمد علیهم السلام و پیامبران و فرشتگان مقرّب را برگزید و گزینش خداوند نبود مگر بعد از آنکه به حال آنها آگاهی داشت که از ولایت و سیطره فرمان خداوند خارج نمیگردند و از حریم عصمت بیرون نمیروند و به آنانکه سزاوار عذاب الهی هستند نمیپیوندند.
شاگردان پرسیدند: برای ما روایت کردهاند هنگامیکه رسول خداصلی الله علیه وآله وسلم به امامت امیرالمؤمنین علی علیه السلام تصریح کردند، امامت ایشان را بر جماعتهای گوناگون از فرشتگان عرضه نمود، (بعضی از) آنها امامت ایشان را نپذیرفتند و بر اثر این گناه به صورت قورباغه مسخ شدند.
امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: به خداوند (متعال) پناه میبرم که چنین دروغهایی را به ما نسبت میدهند، فرشتگان مانند پیامبران خدا هستند و فرشتگان رسولان خدایند، آیا در این صورت از پیامبران کُفر به خداوند سر میزند؟ شاگردان گفتند: نه، امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: همچنین از فرشتگان هم کفر سر نمیزند، شأن فرشتگان عظیم و مقامشان ارجمند است و از این نسبتهای ناروا به دور میباشند.(۱۰۷)
برگرفته از کتاب سیری در زندگانی امام حسن عسکری علیه السلام نوشته: محمد حسین زارعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *