فرزندان و نوادگان

امام عسکری و آماده سازی شیعیان برای دوران غیبت

از آنجایی که غایب شدن امام و رهبر هر جمعیتی، یک حادثه غیر طبیعی و نامأنوس است، و باور کردن آن و نیز تحمل مشکلات ناشی از آن، برای نوع مردم دشوار میباشد، پیامبر اکرم و امامان معصوم علیهم السلام به تدریج مردم را با این موضوع (یعنی غیبت امام زمان عجّل اللَّه تعالی فرجه الشریف) آشنا میکردند و افکار را برای پذیرش آن آماده میکردند.
این تلاش در زمان امام هادی و امام حسن عسکریعلیهما السلام جلوه بیشتری به خود میگرفت؛ چون که زمان تولّد و سپس غیبت امام زمان علیه السلام نزدیک میشد. امام هادی علیه السلام اقدامات و کارهای خود را نوعاً توسط نمایندگان انجام میداد و کمتر شخصاً با افراد تماس میگرفت، این قضیه در زمان امام حسن عسکری علیه السلام محسوستر بود، چون ایشان از یک طرف با وجود تأکید بر تولّد حضرت مهدی علیه السلام، او را تنها به شیعیان خاصّ خودشان نشان میداد؛ و از طرف دیگر تماس شیعیان با امام حسن عسکری علیه السلام روز به روز محدودتر و کمتر میشد، به طوری که حتی در شهر سامرّا به مراجعات و مسائل شیعیان، از طریق نامه یا نمایندگان پاسخ میفرمودند.
بدین ترتیب آنان را برای تحمل اوضاع و شرایط و تکالیف عصر غیبت و ارتباط غیر مستقیم با امام دوازدهم علیه السلام آماده میکرد، و این درست همان روشی است که امام زمان عجّل اللَّه تعالی فرجه الشریف نیز در زمان غیبت صغری در پیش گرفتند و شیعیان را به تدریج برای دوران غیبت کبری آماده ساختند.
اشاره کردیم که گاهی برخی از شیعیان خاص، موفق به دیدار با حضرت مهدی علیه السلام در زمان کودکی ایشان شدند که به چند نمونه از این بزرگواران اشاره میکنیم.
برگرفته از کتاب سیری در زندگانی امام حسن عسکری علیه السلام نوشته: محمد حسین زارعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *