شهادت

شواهد دیگر در مورد شهادت امام حسن عسکری (ع)

گرچه بعضی در مورد شهادت و کشته شدن امام حسن عسکری علیه السلام بر اثر زهر دشمن تردید کردهاند؛ ولی شواهد متعددی بیانگر شهادت ایشان است، مثلاً:
الف) تصمیم مکرر مستعین (دوازدهمین خلیفه عباسی) بر قتل ایشان، که با مرگ زودرس مستعین، او ناکام ماند.
ب) تصمیم معتز (سیزدهمین خلیفه عباسی) بر قتل امام حسن عسکری علیه السلام و با کشته شدن معتز، او هم موفق به شهید کردن ایشان نشد.
ج) تصمیم و توطئه مکرر مهتدی عباسی (چهاردهمین خلیفه عباسی) بر قتل آن حضرت علیه السلام و خنثی شدن توطئه مهتدی؛ چنانکه روایت شده است: امام حسن عسکری علیه السلام در زندان مهتدی، به ابوهاشم جعفری فرمودند: این طغیانگر (مهتدی) امشب میخواست که مقام خداوند (متعال) را به بازیچه بگیرد؛ (ولی) خداوند متعال عمرش را قطع کرد و خلافت را از او به دیگری داد، صبح (فردای) آن شب، خبر رسید که نیروهای ترک، به او (مهتدی) حمله کردهاند و او را کشتهاند.
د) در عصر خلافت معتمد عباسی (پانزدهمین خلیفه عباسی)، امام حسن عسکری علیه السلام را در زندان نحریر حبس کردند و نحریر (با اجازه خلیفه) دستور داد تا امام علیه السلام را نزد درندگان ببرند، تا درندگان ایشان را بدرند و ایشان را شهید کنند؛ اما درندگان به ایشان آسیبی نرساندند.
ه) معتمد عباسی در موارد دیگر، برای قطع نسل امام حسن عسکری علیه السلام تصمیم بر قتل ایشان گرفت؛ (اما) هنگامی که امام مهدی علیه السلام متولد شدند، امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: ستمگران میپندارند که مرا میکشند تا نسل مرا قطع کنند، (آنها) قدرت خدا را چگونه دیدهاند؟ آنگاه حضرت مهدی علیه السلام را به لقب مؤمَّل (آرزو شدهای که دیگران آرزومند او هستند) نامیدند.
و) امام جواد و امام هادی و امام حسن عسکری علیهم السلام، هریک به عنوان «ابن الرضا» خوانده میشدند، این سه امام بزرگوار در دوران جوانی از دنیا رفتند و جمع عمر این سه امام ۹۴ سال بیشتر نبود. این مطلب نشان میدهد که دستهای مرموز طاغوتیان برای قطع رشته امامت به کار افتاده بود، تا حضرت مهدی علیه السلام که واژگون کننده طاغوتیان است، به دنیا نیاید.
ز) از شواهد دیگری که امام حسن عسکری علیه السلام به شهادت رسیدهاند، فرمایش امام رضا علیه السلام است در جواب و ردّ شبههای که گفته شده بود که امام حسین علیه السلام کشته نشده؛ بلکه به دیگری مشتبه شده است. امام رضا علیه السلام فرمودند: «وَاللَّهِ قَدْ قُتِلَ الْحُسَیْنُ علیه السلام و قُتِلَ مَنْ کانَ خَیْراً مِنَ الحُسَیْنِ أَمِیرُالْمُؤْمِنِینَ وَالْحَسَنُ بْنُ عَلِیٍّ وَما مِنّا إِلّا مَقْتُولٌ(۱۳۶)؛ سوگند به خدا که حسین علیه السلام کشته شد و کسی که بهتر از او بود (هم) کشته شد، مانند امیرالمومنین علی و امام حسن بن علیعلیهما السلام و هیچ یک از ما نیست، مگر اینکه کشته میشود.
برگرفته از کتاب سیری در زندگانی امام حسن عسکری علیه السلام نوشته: محمد حسین زارعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *