معجزات و کرامات

کرامات و معجزات امام عسکری – خبر از وفات فضل بن شاذان

شیخ کَشّی در رجال خود از محمد بن ابراهیم ورّاق سمرقندی نقل میکند: به قصد انجام اعمال حج از وطن خویش بیرون رفتم، خواستم قبل از حج به زیارت مردی از اصحاب برسم، او معروف به صدق و صلاح و ورع و خیر بود، نامش «بورق» بود و در «بوشنجان» از روستاهای هرات سکونت داشت.
وقتی به محضر ایشان رسیدم، صحبت از فضل بن شاذان نیشابوری به میان آمد، «بورق» گفت: فضل بن شاذان مبتلا به «بطن»(۳۰) شدید بود، به طوری که در یک شب صد تا صد و پنجاه مرتبه به قضای حاجت میرفت.
من سالی به حج رفته بودم، به خدمت «محمد بن عیسی عبیدی» رسیدم، او را شیخ فاضلی یافتم… عدّهای نیز همراه او بودند، ولی همه آنها محزون و غمگین بودند.
گفتم: جریان چیست؟ گفتند: ابومحمد عسکری علیه السلام را زندانی کردهاند، من بعداً اعمال حج را انجام دادم، پس از اتمام مراسم حج، دوباره به خدمت «محمد بن عیسی عبیدی» رسیدم، دیدم خوشحال و شادمان است، گفتم: (علّت و) خبر چیست؟، او گفت: امام حسن عسکری علیه السلام از زندان آزاد شده است.
سپس من به سامرّا رفتم و کتاب «یوم و لیله» را با خود داشتم و به خدمت امام حسن عسکری علیه السلام رفتم و کتاب را به ایشان نشان دادم و گفتم: فدایت شوم، اگر صلاح میدانید، به این کتاب نگاهی کنید و در مورد آن اظهار نظر کنید. امام علیه السلام همه آن را ورق زدند و فرمودند: این (کتاب) صحیح است و شایسته است که به آن عمل شود.
گفتم: فضل بن شاذان به شدّت مریض است، میگویند: شما نسبت به ایشان خشم گرفتهاید، به خاطر اینکه او گفته: وصیّ ابراهیم علیه السلام از وصیّ محمدصلی الله علیه وآله وسلم بهتر است؛ ولی او چنین حرفی را نگفته است؛ بلکه به او نسبت دروغ دادهاند.
امام علیه السلام فرمودند: آری، به او نسبت دروغ دادهاند. خدا به فضل رحمت کند، خدا به فضل رحمت کند. رَحِمَ اللَّهُ الفَضْلَ، رَحِمَ اللَّهُ الفَضْلَ.
«بورق» ادامه میدهد و میگوید: وقتی از سامرّا برگشتم، دیدم فضل بن شاذان، درست در همان ایّامی که امام علیه السلام به او رحمت میفرستاد، از دنیا رفته است.(۳۱)
برگرفته از کتاب سیری در زندگانی امام حسن عسکری علیه السلام نوشته: محمد حسین زارعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *